Implanty zębów

implanty zębów Wrocław

Implantologia jest to nauka o wprowadzaniu implantów do żywego organizmu.  Ich celem jest przywrócenie funkcji żucia oraz, żeby ząb odbudowany na implancie nie różnił się wyglądem od pozostałych. Poprzez wykorzystanie tytanu (metalu) ulega osseointegracji, czyli połączeniu z tkankami organizmu, dzięki czemu bardzo dobrze imituje korzeń utraconego wcześniej zęba.

Implantoprotetyka to odbudowa uzębienia za pomocą implantów. Ich zastosowanie eliminuje konieczność szlifowania swoich naturalnych zębów pod prace protetyczne takie jak mosty lub pod korony.

Warunkami, jakie pacjent musi spełnić do zabiegu są ogólny dobry stan zdrowia, co sprawdzane jest podczas wywiadu lekarskiego oraz badania kliniczne. Jeżeli stan kości jest nieodpowiedni, wówczas implantacja też jest możliwa, ale należy wykonać zabiegi dodatkowe takie jak augmentacje kości, czy podniesienie dna zatoki.

Zalety zastosowania implantów

 • Naturalnym procesem po usunięciu zęba jest zanik kości (resorpcja) Dzięki wszczepieniu implanta zapobiegamy temu procesowi.
 • Brak konieczności szlifowania swoich naturalnych zębów przed wykonaniem mostów protetycznych; nie naraża pozostałych zębów na dodatkowe przeciążenia
 • Odzyskanie funkcji żucia, uśmiechu – estetyczny wygląd.
 • Odzyskanie komfortu użytkowania, poprzez wyeliminowanie ruchomych elementów, brak problemów z ruszającą się i wypadająca proteza
 • Są niepodatne na kwasy, powodowane przez bakterie. Sprawia to, że są odporne na próchnicę.
 • Może służyć wiele lat, a nieraz przez całe życie
 • Biokompatybilny materiał, doskonale przyswajalny przez organizm

Zabieg

Przed wcześniejszymi badaniami i wywiadem lekarskim, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań można przystąpić do wykonania zabiegu. Podczas tych wizyt, lekarz implantolog pacjentowi objaśnia  dokładnie jak będzie wyglądała procedura oraz jak postępować w późniejszych etapach leczenia.

Jeżeli nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, czas pierwszego zabiegu waha się od 0,5h do 1,5h przy znieczuleniu miejscowym. Czas ten dotyczy wszczepienia tylko jednego implantu. Podczas tej wizyty wywierca się otwór w kości o odpowiedniej wielkości, a następnie zostaje do niego wprowadzona tytanowa śruba czyli tzw. implant. W końcowej fazie zabiegu jest on odpowiednio zszywany, przez co jest on dla nas niewidoczny.

Po 7-10 dniach odbywa się wizyta kontrolna oraz ściągnięcie szwów. Następnym krokiem jest całkowite wygojenie się rany, co może trwać około 3 miesięcy (w żuchwie) i około 6 miesięcy (w szczęce). Dochodzi wtedy do osteointegracji, czyli połączeniu się naszego implantu z tkankami organizmu.

Drugi etap wszczepienia implantu jest to wkręcenie śruby gojącej co przyspiesza proces gojenia błony śluzowej a także pozytywnie wpływa na kształt dziąseł co ma duże znaczenie przy zakładaniu korony. Po upływie około 2 tygodni, na podstawie wycisków wykonuje elementy  takie jak łącznik, czyli filar na którym przymocowuje się druga część, czyli koronę. Jej odcień jest profesjonalnie dopasowany do naszego naturalnego koloru zębów, aby jak najlepiej prezentował się w jamie ustnej.

W czasie ostatniej wizyty mocowany jest łącznik do implantu, a na koniec korona. Lekarz dokładnie sprawdza, czy wszystko jest stabilne i odpowiednio umiejscowione.<

W naszych gabinetach korzystamy z wysokiej jakości systemu implatologicznego NeoBiotech.

Przykładowe zabiegi implantologiczne:

 • Brak pojedynczego zęba:
  1 implant + korona ceramiczna
 • Brak dwóch sąsiednich zębów
  2 implanty + 2 korony ceramiczne
 • Brak więcej niż dwóch sąsiednich zębów
  Możliwość wykonania mostów pojedynczych na implantach np. trzy braki zębowe uzupełniamy wprowadzając 2 implanty i wykonując 3 korony ceramiczne.
 • Bezzębie całkowite
  Tradycyjna proteza na implantach.
  – minimum 2 implanty w żuchwie
  – minimum 4 implanty w szczęce
  Zakładamy na nie specjalne łączniki, dzięki czemu proteza może być stabilna na nich zamontowana.
  Jako łączniki stosowane są:
  – zatrzaski typu Locator
  – kulkowe
  – dodatkowa belka łącząca implanty

Proteza
jest stabilna, dzięki czemu jest to rozwiązanie bardzo praktyczne. Nie dochodzi też do zaniku kości wokół wszczepionych implantów.
Np. 2 implanty w żuchwie + proteza szkieletowa na belce frezowanej
4 implanty w szczęce + proteza na belce frezowanej

Odbudowa bezzębia na mostach na implantach
w żuchwie wszczepione zostają min. 4 implanty (metoda All-in-4),  w szczęce – 6 implantów (metoda All-in-6)
– 12 koron ceramicznych montowanych jest na stałe
Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zapewnia nam lepsza stabilizację w kości.  W górnym łuku zębowym jest więcej implantów, gdyż w szczęce jest słabsza kość, dlatego potrzebujemy większej ilości niż w żuchwie.

Bezzębie całkowite
Mini implanty
– stabilizacje protez całkowitych, u pacjentów u których występują duże zaniki kości
– można je stosować w szczęce oraz w żuchwie
– zalecane, gdy nie można zastosować żadnych uzupełnień protetycznych

Podniesienie zatoki
Czasami w szczęce, aby otrzymać odpowiednią wysokość wyrostka oraz osadzić implanty należy wykonać zabieg, który polega na podniesieniu dna zatoki szczękowej, w okolicy, gdzie mieszczą się zęby przedtrzonowe i trzonowe.
Wskazania do zabiegu:
– zbyt mała grubość kości z powodu paradontozy
– ekspansja komory zatok