Protetyka

Protetyka Wrocław

Braki w uzębieniu są przyczyną zaburzeń zgryzowych, przesuwania się zębów, biernego wyrzynania się zębów przeciwstawnych, zwyrodnień w stawie skroniowo- żuchwowym, zanikowi kości. 

Dlatego bardzo ważne jest uzupełnienie każdego utraconego zęba w możliwie jak najszybszym czasie.

Zajmujemy się pełną rehabilitacją protetyczną oraz odtworzeniem prawidłowych warunków zgryzowych. Proponujemy najbardziej optymalne rozwiązania w zależności od potrzeb estetycznych naszych Pacjentów oraz warunków w jamie ustnej. 

Protetyka Wrocław oferuje nowoczesne i komfortowe rozwiązania leczenia dla Pacjenta.

Protezy zębowe – kiedy stosujemy?

 • korony porcelanowe
 • mosty porcelanowe na metalu
 • korony zębowe

Korony porcelanowe na metalu wykonujemy najczęściej w odcinkach bocznych do zębów przedtrzonowych i trzonowych. Wskazaniem do wykonania korony jest duża utrata twardych tkanek zęba, stan po leczeniu kanałowym, stracie zębów. Wykonujemy również korony protetyczne podczas wykonywania protez w celu poprawy ich utrzymania. Wówczas umieszczamy na nich specjalne elementy utrzymujące /zatrzaski, zasuwy, frezowania/.

Most porcelanowy

Składa się z kilku koron protetycznych, zacementowanych na zębach filarowych. Wykonywany jest w przypadku, gdy nie jest możliwe wykonanie implantu.

Korony pełnoceramiczne i licówki pełnoceramiczne

Doskonale spełniają oczekiwania pacjentów, ich struktura skutecznie imituje naturalne tkanki zęba. Korony i licówki pozwalają na szybką i trwałą zmianę uśmiechu przy zachowaniu znacznej ilości tkanek zęba.

Swoją strukturą imitują naturalne tkanki zęba, pochłaniają, odbijają i przenoszą światło, cechują się też naturalną fluorescencją. Przed wykonaniem licówek należy przeprowadzić dokładną analizę uśmiechu pacjenta. Należy zwrócić uwagę na ustawienie zębów w wymiarze wargowo-językowym, przebieg linii środkowych twarzy i zębów, przebieg linii uśmiechu a także długość siekaczy centralnych.

Kiedy należy wykonać licówki ceramiczne?

W przypadku, gdy występują estetyczne zaburzenia rozwojowe zębów typu hipoplazja, hipokalcyfikacja, fluoroza dobrym rozwiązaniem są licówki ceramiczne.  Licówki ceramiczne używane są w przypadku przebarwienia zębów, zmiana kształtów zębów, korekta ustawienia w łuku zębowym, zamknięcie diastemy oraz szczelin międzyzębowych, ubytki na powierzchniach stycznych zębów uszkodzenia urazowe brzegu siecznego, ubytki abrazyjne tkanek zębów to dobre rozwiązanie estetyczne dla naszych pacjentów.

Korony cyrkonowe na tlenku cyrkonu – zastosowanie

Cyrkon zwany przez niektórych „białym złotem”, jest obecnie uważany za jeden z najbardziej estetycznych, biokompatybilnych i przyjaznych dla tkanek jamy ustnej materiałów dentystycznych.

To doskonałe połączenie estetyki i funkcjonalności. Z tlenem tworzy biały trudno topliwy i bardzo odporny chemicznie tlenek cyrkonu. Cechuje go duża wytrzymałość na zginanie i łamanie.

Dzięki tlenkowi cyrkonu wykonuje się:

 • pojedyncze korony
 • mosty od trzech punktów do ośmiu punktów
 • inlaye, onlaye
 • korony wewnętrzne do koron teleskopowych
 • podobudowa pod mosty i korony protetyczne

Protetyka Wrocław – protezy ruchome

 • protezy akrylowe
 • protezy szkieletowe
 • protezy bezklamrowe na zasuwach i zatrzaskach
 • protezy elastyczne
 • protezy acetalowi

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe stosujemy przy całkowitych brakach uzębienia, a także czasami w przypadkach częściowych braków zębów.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe uzupełniają częściowe braki w uzębieniu. Są najlepszym rozwiązaniem wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Protezy szkieletowe w odróżnieniu od akrylowych mają bardzo ograniczoną płytę podniebienną, szkielet wykonany z metalu jest dużo cieńszy, są uzupełnieniem protetycznym często wykonywanym dla naszych pacjentów. Klasyczne protezy szkieletowe mają klamry, które są mniej lub bardziej widoczne. Estetyczne protezy szkieletowe opierają się na precyzyjnych elementach tj. zatrzaskach lub zasuwach, sfrezowaniach, koronach teleskopowych. Są często polecane dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się na uzupełnienia mostami ceramicznymi.

Protezy acetalowe

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla pacjenta, u którego nie ma warunków w jamie ustnej do tego, aby zastosować most porcelanowy lub nie toleruje on widocznego metalu w postaci metalowych klamer.

Jest to lepsze rozwiązanie estetyczne dla pacjenta. Ma ona kształt protezy szkieletowej w jej skład wchodzi delikatne przęsło acetalowe na podniebieniu /w przypadku szczęki/ lub łuk językowy /w przypadku żuchwy/.

Bardzo wygodne w praktyce jest to, że acetal ma swój kolornik dzięki temu można dobrać kolor dziąsłowy dla danego pacjenta, jak również kolor klamry nazębnej do koloru szkliwa lub porcelany.

Materiał acetalowy jest wysoce hipoalergiczny i nietoksyczny. Zaletą klamer acetalowych jest fakt, że nie uszkadzają tak jak metalowe, powierzchni szkliwa lub porcelany, gdyż są bardziej elastyczne i jednocześnie równie wytrzymałe jak metalowe.

Wkład koronowo- korzeniowy

Jest to sztyft zacementowany w korzeniu zęba, dzięki któremu jest możliwe wykonanie korony protetycznej zęba. Pełni on często funkcję wzmacniającą. Wkłady są wykonywane ze stopów metali nieszlachetnych, złota tytanu, cyrkonu lub włókien szklanych.

Kiedy stosujemy wkład koronowo- korzeniowy?

Ząb posiadający bardzo zniszczoną koronę stanowi niewystarczającą retencję dla przyszłej korony. Wymaga wzmocnienia wkładem koronowo-korzeniowym. Aby prawidłowo przygotować ząb do wykonania wkładu należy najpierw przeprowadzić leczenie endodontyczne.

Korony akrylowe tymczasowe

Wykonywane są z akrylu lub kompozytu wykonywanym podczas jednej wizyty, stanowią one zabezpieczenie zęba pomiędzy wizytami pośrednimi do czasu zacementowania korony ostatecznej.

Szyna relaksacyjna

Jest to specjalna indywidualnie wykonana nakładka na zęby dla pacjentów zgrzytających zębami, zaciskających lub ścierających zęby. Użytkuje się ją najczęściej nocą przez okres 6-18 miesięcy.

Protetyka Wrocław zapewnia fachową pomoc w doborze najlepszego, a zarazem najbardziej wygodnego rozwiązania z punktu widzenia pacjenta.