Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe Wrocław

  Białe, zdrowe zęby i piękny uśmiech to nasza wizytówka i wieloletnie trwałe efekty. Dla osiągnięcia jednocześnie naturalnego i pięknego uśmiechu zapewniamy naszym Pacjentom najwyższe standardy możliwych rozwiązań technologicznych wraz z uwzględnieniem oczekiwań Pacjentów.

Czym są licówki porcelanowe?

Są to cienkie nakładki z porcelany lub ceramiki cementowane na przednie powierzchnie zębów.
Licówki to metoda minimalnie inwazyjna i bardzo trwała. Pozwala uzyskać nieskrępowany, naturalny uśmiech bez nadmiernej ingerencji w naturalne tkanki.

Wybranie licówek, to jedna z niewielu metod leczenia, która umożliwia sprawdzenie efektu wizualnego (zakładając testowo licówki kompozytowe na krótki okres) i dać Pacjentowi pewność, że jest zadowolony ze zmiany, prezentując swój nowy wygląd rodzinie, znajomym. Potem stomatolog zdejmuje licówki tymczasowe nie powodując żadnych uszczerbków. W następnym kroku Stomatolog wykonuje już właściwe licówki (czasami wymagane jest delikatne szlifowanie, choć nie zawsze jest to konieczne) i cementuje je na odpowiednio przygotowane zęby. Licówki osadzane są na bardzo silny specjalistyczny cement.

Gwarancja wysokiej estetyki i trwałości zależy od doświadczenia lekarza stomatologa, ale także od odpowiedniej współpracy jego z technikiem dentystycznym, który musi posiadać zdolności oraz wiedzę jak ukształtować idealny kształt i dobrać idealny kolor licówek do zębów Pacjenta.

Dla kogo są licówki?
Poprawa wyglądu zębów dla Pacjentów w różnym wieku, którą proponujemy z sytuacji:
– Gdy chcemy skorygować kształt zębów np. kiedy wskazane jest wydłużenie zębów przednich.
– Gdy w zębach przednich występują rozległe wypełnienia kompozytowe, a Pacjent pragnie trwałego rozwiązania estetycznego.
– Gdy chcemy ukryć przerwy między zębami np. diastemy w sposób trwały i estetyczny.
– Gdy chcemy zmienić kolor zębów np. po antybiotykoterapii jeżeli są na tyle przebarwione, że wybielanie nie przynosi rezultatów, ani maskowanie koloru kompozytem,
– Gdy chcemy ukryć ukruszenia, pęknięcia zębów, urazowe złamania brzegów siecznych.
– Gdy chcemy wykonać drobne korekty ustawienia zębów.
– Gdy chcemy poprawić pewność siebie! Czasami nawyki żywieniowe Pacjenta nie pozwalają na prawidłowe wykonanie odbudowy kompozytowej, wtedy wykonanie porcelanowych licówek zapewni odpowiednią trwałość i estetykę na najwyższym poziomie.

U kogo nie powinno się wykonywać licówek?
– Gdy warunki zgryzowe u Pacjenta są niebezpieczne dla wykonania licówek.
– Gdy jest zbyt mała ilość tkanki twardej zęba (mniej niż 50%).
– Gdy występują głębokie wypełnienia poddziąsłowe i lekarz stomatolog nie jest w stanie prawidłowo osadzić licówki.
– Gdy nie ma potrzeby wykonywać licówek a problem estetyczny lekarz może rozwiązać w inny sposób
– U osób małoletnich, młodocianych.

Jaka jest procedura wykonania licówek porcelanowych, ceramicznych?
Rozpoczynamy od wywiadu z Pacjentem, badania stomatologicznego, badanie RTG oraz ocena możliwości wykonania licówek. Następnie wykonania dokumentacji fotograficznej i nawoskowania diagnostycznego (wax-up) – wtedy przekazujemy technikowi istotne informacje dotyczące długości siekaczy oraz kształtu zębów.

Kolejnym krokiem jest wykonanie licówek kompozytowych – testowych (mock-up) – lekarz stomatolog przenosi kształt zębów z nawoskowania na zęby Pacjenta za pomocą indeksu silikonowego oraz wykonania zdjęć, aby Pacjent mógł ocenić efekt i wspólnie z lekarzem dopracować szczegóły nowego uśmiechu. Następnie po akceptacji Pacjenta licówek testowych, lekarz stomatolog może przystąpić do preparacji zębów pod licówki.

Kolejnym krokiem jest pobranie wycisku/lub skanowanie zębów pod licówki oraz założenie licówek tymczasowych na czas wykonania licówek właściwych a następnie po otrzymaniu licówek z laboratorium cementowaniu u Pacjenta. Sukces estetyczny zależny jest od odpowiednio przeprowadzonej części klinicznej lekarza wykonującego zabieg.

Jakie są rodzaje licówek?
Licówki mogą być pełnoceramiczne (porcelanowe) lub kompozytowe. Licówki kompozytowe mogą być wykonane na jednej wizycie lub metodą pośrednią wykonaną przez technika. Licówki kompozytowe są również bardzo estetyczne, ale nie tak bardzo odporne na ścieranie, odpryski. Za to łatwo możemy je naprawić podczas jednej wizyty. Czasami w pewnych sytuacjach można wykonać licówki non prep -addytywne (bez szlifowania). Są to bardzo cienkie licówki (do 0,3mm) i cementujemy je na zębach zupełnie nie szlifując zębów. Może się to wiązać z tym iż zęby będą lekko pogrubione ale Pacjent może się zaadaptować do takiej sytuacji bardzo łatwo. Takie licówki wykonujemy tylko w określonych warunkach klinicznych np. gdy chcemy odbudować ząb po urazie i zachować wysoką estetykę brzegów siecznych – możemy wówczas wykonać licówki częściowe. Licówki addytywne możemy też wykonać w zębach gdzie obniżona jest retencja, duże nadżerki, abrazja brzegów siecznych, pojedyncze zęby przechylone zbyt mocno dojęzykowo, delikatna zmiana pojedynczych zębów – zmiana kształtu i koloru. Przed założeniem takich licówek addytywnych warto pamiętać aby wykonać wybielanie wszystkich zębów. Dzięki temu przebarwienia na zębach nie będą widoczne pod bardzo cienką licówką i nowy uśmiech będzie doskonały .

Dlaczego preparacja minimalnie inwazyjna?
Im więcej szkliwa zachowamy tym licówka lepiej będzie przylegać do zęba, jest mniejsze niebezpieczeństwo złamania/odklejenia licówki, oraz mniejsza jest wrażliwość zęba po zabiegu. Preparacja ogranicza się tylko do szkliwa, nie wymaga podania znieczulenia. Obowiązuje nas tutaj zasada, aby zachować jak największą ilość nienaruszonej tkanki zęba .

Warto dodać, że…:

Powszechnie największym uznaniem w tworzeniu i przywracaniu naturalnego, estetycznego uśmiechu cieszą się właśnie licówki porcelanowe. Przez ich budowę, trwałość i metodę aplikacji są one często najlepszym uzupełnieniem protetycznym. Uzyskiwana zmiana koloru i kształtu zębów wygląda tak naturalnie, iż nie sposób odróżnić licówki od zębów własnych.

Zaletą stosowanych przez nas licówek:
– porcelanowych,
– ceramicznych,
– pełnoceramicznych,
– kompozytowych
jest odporność na przebarwienia i na ścieranie oraz minimalna ingerencja w twardą tkankę zęba.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie i rzesze zadowolonych Pacjentów. Stosowane przez nas licówki i procedury zabiegowe zapewniają, że:
– oferowane przez nas licówki są odporne na przebarwienia,
– praktycznie nie ingerują w twardą tkankę naturalnych zębów,
– nie ulegają ścieraniu,
– zachowują swój kolor,
– powodują dużą poprawę samopoczucia Pacjenta.

Po podjęciu decyzji o kształcie i kolorze licówek porcelanowych Pacjent wraz ze stomatologiem ustala indywidualny plan leczenia, który obejmuje ustalenie rodzaju licówek oraz dogodnej metody zbiegu.

Dla uzyskania najlepszych efektów, licówki porcelanowe osadzamy w powiększeniu – pracując pod mikroskopem i w lupach! 

W leczeniu używamy koferdamu, czyli specjalnej osłony obszaru zabiegowego, która zapobiega przed kontaktem płynów używanych podczas zabiegu z gardłem i językiem. Koferdam to nie tylko kwestia komfortu Pacjenta, ale również bardzo wysokiego standardu leczenia, co przekłada się na trwałość licówek.